تصاویر هزاوه
مرداد ۲۴, ۱۳۹۶
هزاوهReviewed by رضا سجادی on Aug 15Rating: 5.0هزاوه زادگاه امیرکبیرهزاوه روستای نمونه گردشگری در استان مرکزی- زادگاه امیرکبیر ، تولید کننده انگور و شیره انگور

جغرافیای هزاوه

هزاوه روستایی تاریخی و با طبیعیت بسیار زیبا است که در ۱۸ کیلومتری شمال غرب شهرستان اراک قرار دارد . برای وارد شدن به مسیر این روستا کافی است از کمربندی غربی اراک و از کنار آرامستان اراک وارد جاده هزاوه شوید که با تابلویی در ابتدای مسیر مشخص شده است .
این روستا به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری معرفی شده است و از این حیث دارای پتانسیل بالایی است. روزهای آخر هفته گردشگران زیادی جهت سپری کردن یک پایان هفته خوب در آب و هوای خوش به این روستا می آیند.

هزاوه دارای اب و هوای معتدل کوهستانی است و چشم اندازهای طبیعی زیبا در سراسر روستا خود نمایی میکند. روستا در میان دره کوه ها قرار گرفته است. به محض ورود به روستا باغ های زیبا و سرسبز نظر شما را به خود جلب می کنند.. محصول غالب این باغات انگور است که همچون نگینی درخشان در میان باغات روستا خودنمایی می کند. از صد ها سال پیش انگور محور اصلی اقتصاد خانوار در این روستا بوده است  البته با توجه به اقلیم مناسب روستا درختان گردو ، بادام ، گیلاس ، سیب ، زرد آلو ، هلوو … نیز در اکثر باغات وجود دارد.

در اواخر فصل بهار برداشت گیلاس از باغات روستا آغاز میشود و حدود یک ماه این محصول روانه بازار می شود.

با شروع فصل پاییز جنب و جوش خاصی در روستا شروع می شود و اعضای خانواده ها در کنار هم به برداشت انگور مشغول می شوند تا طبق رسم دیرین نیاکان خود این میوه با ارزش را به محصولاتی با ارزشتر و پرخاصیت تبدیل کنند. در این زمان با ورود به هر کدام از محله های هزاوه بوی خوش پخت شیره انگور به مشام می رسد، درون هر کدام از خانه ها ابزار پخت شیره انگورسنتی وجود دارد که به شیره پزخانه معروف است.  شیره و سایر فراورده های انگور همچون شربت انگور که در زبان محلی به آن رب می گویند ، ترخینه ، باسلق در شیره پز خانه های هزاوه تولید می شود.  همه ساله در آبان ماه جشنواره انگور هزاوه برگزار می شود و انگور و فراورده های آن و سایر محصولات سنتی هزاوه در این جشنواره عرضه می شود.

تاریخ و قدمت هزاوه

این روستا از نظر تاریخی به  این دلیل حائز اهمیت است که قدمت آن به قرن پنجم هجری و دوره ایلخانیان باز می گردد و آثاری از این دوره در تپه تاریخی هزوشن کشف شده است . مقبره شاهزاده سلطان سید احمد نیز در دروره ایلخانیان بنیان نهاده شده است . شاهزاده سلطان سید احمد جد مقام معظم رهبری  است . مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۹ به روستای هزاوه و زیارت این بارگاه ملکوتی شرف حضور یافته اند. ایشان در جمع مردم مشتاق هزاوه فرمودند :

“بنده افتخار می‌کنم که این بزرگوار جد من است.”

مقام معظم رهبری یک بار دیگر هم در جریان سفر غیر رسمی به همراه بیت محترمشان برای زیارت حضرت سلطان سید احمد به هزاوه شرف حضور یافته اند و مردم هزاوه به این موضوع افتخار می کنند.

روستای هزاوه همچنین زادگاه مردان بزرگ تاریخ این کشور همچون امیرکبیر، میرزا بزرگ قائم مقام و میرزا ابوالقاسم قائم مقام است . امیر کبیر در سال ۱۱۸۶ در هزاوه متولد شد . منزل تاریخی ایشان یکی از جاذبه های مهم توریستی این روستا است و گردشگران زیادی از این منزل که در محله میان ده هزاوه واقع شده است دیدن می کنند.

خانه تاریخی امیر کبیر

منزل تاریخی امیر کبیر – عکس از کانال تلگرام هزاوه 

معماری هزاوه

بافت خانه های روستا بیشتر به صورت پلکانی است و خانه ها از مصالح طبیعی همچون خشت و سنگ و چوب ساخته شده اند . خانه های روستا برای در امان ماندن از سرما رو به جنوب ساخته شده اند تا حداکثر استفاده را از نور خورشید ببرند .حدود ۵۰۰ خانوار در این روستا ساکن هستند و جمعیت آن در حال حاضر حدود ۱۷۰۰ نفر است . هزاوه دارای هفت محل است که به ترتیب عبارتند از :

کوهبر

میان ده

محله پایین

محله چاله

سر آسیاب

تره زار

ده بالا

فاصله میان برخی از محله های روستا چندان کم نیست به طور مثال محله تره زار از سرآسیاب یا میان ده و کوهبر زیاد است .  ده بالا در مرتفع ترین قسمتن روستا قرار گرفته است امامزاده شاهزاده سلطان سید احمد نیز در این محله واقع شده است . از ده بالا می توان تمامی نقاط روستا را در یک چشم انداز بسیار زیبا مشاهده کرد. این محله به تمامی محلات و باغات روستا مشرف است .

ما پیشنهاد می کنیم برای گذرانده سفری یک روزه همراه با خانواده حتما هزاوه را انتخاب کنید و خاطره ای خوش به همراه خانواده در این روستای زیبا رقم بزنید.

استفاده از مطالب و تصاویر تنها با ذکر منبع مجاز است .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *